NOT KNOWN FACTUAL STATEMENTS ABOUT POLE WIDZENIA JASKROWE

Not known Factual Statements About pole widzenia jaskrowe

Not known Factual Statements About pole widzenia jaskrowe

Blog Article

Badaniom profilaktycznym powinien towarzyszyć dobór odpowiednich okularów do pracy z bliska, szczególnie konieczne jest to u osób po 40. roku życia. Okulary należy wymieniać co two lata. Oprócz ciśnienia wewnętrzgałkowego należy badać również nerw wzrokowy, a także przedni fragment oka wraz z gonioskopią. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Jest to zabieg laserowy, który umożliwia odpływ cieczy wodnistej. Zignorowanie ostrego ataku jaskry w krótkim czasie może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Teoria mechaniczna podłoża zmian dopatruje się natomiast w bezpośrednim ucisku na get more info komórki nerwu wzrokowego, wywołującym zaburzenia krążenia substancji neurotroficznych i obumieranie komórek zwojowych siatkówki.

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest skutkiem braku równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej z oka do krwiobiegu.

Rozpoznanie jaskry opiera się na rozszerzonym zakresie badań, do których – poza określeniem ostrości wzroku w dal i z bliska wraz z korekcją ewentualnej wady wzroku – zalicza się:

Bezpieczeństwo Państwa i naszego personelu jest dla nas najważniejsze. Profilaktyka, którą wprowadziliśmy, to między innymi:

Czerwone oczy - przy jaskrze, jak się pozbyć Czerwone oczy to bardzo często spotykany objaw, z którym zgłaszamy się do gabinetu okulistycznego. W większości przypadków dolegliwość ta mija samoistnie i nie ma...

Osoby zmagające się z jaskrą, na skutek uszkodzenia nerwu wzrokowego nie widzą prawidłowo. Specjaliści podkreślają tu znaczenie dwóch parametrów - widzenia centralnego i obwodowego.

Poziom bezpiecznego ciśnienia w oczach chorych powinny być niższe niż w oczach zdrowych. Stopień jego obniżenia powinien być tym większy, im bardziej zaawansowane jest jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Na jego powstanie mają także wpływ dodatkowe czynniki uszkadzające, takie jak niedokrwienie siatkówki i nerwu wzrokowego spowodowane zaawansowaną miażdżycą, zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi lub źle leczonym nadciśnieniem, udarem mózgu, zawałem serca lub niedokrwistością (anemią).

W tej jednostce chorobowej ciśnienie wewnątrzgałkowe mieści się w granicach normy, a za rozwój zmian odpowiadają inne czynniki, takie jak niskie ciśnienie tętnicze lub zaburzenia autoregulacji w obrębie nerwu wzrokowego.

Wrażliwość na te leki jest osobniczo zmienna; od wysokiej, gdzie powodują one particular wzrost ciśnienia do ponad thirty mmHg, do całkowitej niewrażliwośći, w której ciśnienie wewnątrzgałkowe nie ulega zmianie.

Duże znaczenie ma także obciążenie genetyczne. Jeśli w rodzinie pacjenta występowała jaskra, wówczas ryzyko zachorowania istotnie wzrasta.

Badanie pola widzenia, inaczej nazywane perymetrią - wykonywane jest przy użyciu specjalnego aparatu. Pacjent wciska przycisk, gdy w polu jego widzenia pojawi się obraz. Na tej podstawie ocenić można zaawansowanie zmian ubytkowych w przebiegu jaskry.

Trabekulektomia - najczęstszą konwencjonalną operacją wykonywaną w przypadku jaskry jest trabekulektomia. W tym przypadku w twardówkowej ścianie oka wykonuje się płatek o częściowej grubości, a pod płatkiem wykonuje się otwór w celu usunięcia części siateczki beleczkowej. Płatek twardówki jest następnie luźno zszywany z powrotem na miejscu, aby umożliwić wypływ płynu z oka przez ten otwór, co powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i utworzenie pęcherzyka płynu na powierzchni oka. Wokół lub nad otworem mogą wystąpić blizny, co powoduje, że staje się on mniej skuteczny lub całkowicie traci skuteczność.

Report this page